ANAOKULUNDA İLK GÜNÜM

Çocuğunuz büyüdü ve Anaokuluna başlıyor. En az onun kadar heyecanlısınız ve okula başladığında çıkabilecek sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi merak ediyorsunuz.

Öncelikle unutmamak gerekir ki her ailenin yaşam tarzı ve her çocuğun büyüme şartları tamamen farklı olduğu için bu alışma sürecinde her aileye verilecek öneriler farklı olacaktır. Biz size sadece genel birkaç başlığı belirtmek istiyoruz.

Çocukların her birinin farklı hayat şartlarından geldiğini belirtmiştik. Eğer çocuğunuzu kendinize yada anneanne ve babaanneye çok bağımlı yetiştirdiyseniz,evde evin tek yıldızı ise tabi ki okula gitmek zor gelecektir.Okul öncesi eğitime yeni başlayan her çocuk ilk aylarda zorlanabilir.Çünkü aileden sonra ilk defa sosyal bir çevreye giren çocuk, anne ve babanın bölünmeyen ilgisine sahipken,öğretmenin en az 10’a bölünmüş ilgisiyle yetinmek zorunda kalır;ilk defa kurallarla tanışır ve gününü öğretmeninin oluşturduğu plana ve komutlara göre yaşar, her istediğini yapamaz.İlk zamanlarda buna alışmak zor geldiğinden, okula gitmemek için farklı stratejiler geliştirebilir.

Çocukların en yaygın stratejilerinden biri sabah evden ayrılırken ağlamak, kendini yerden yere atmak, anne vebabaya yapışmaktır. Amaç okula gitmemek için anne babayı ikna etmektir. Eğer bu işe yaramazsa daha ileri giderek “Beni sevmiyorsunuz, okula gönderiyorsunuz” ya da “Artık sizi sevmiyorum, nefret ediyorum” gibi sözlerle anne ve baba üzerinde duygusal baskı yaratmaktır. Bütün bu tepkiler ilk defa okulla tanışacak çocuk için çok normal olup, okula alışma sürecinin bir aşamasıdır.

Bu durum karşısında öncelikle anne baba olarak kararlı olmalı, kendinden emin ve tutarlı davranmalısınız. Çocuğunuz ne kadar ağlarsa ağlasın üzüldüğünüzü belli etmemeli ve çocuğu teselli etmeye çalışmamalısınız. Ağlama krizi yaşayan çocuğa aşırı şefkat gösterilirse; çocuk daha fazla ağlayacak, kendini yerden yere atacaktır. Bu nedenle anne baba olarak ses tonunuz ve ifadelerinizle “okula gönderme konusunda” ne kadar kararlı olduğunuzu göstermelisiniz.

Okula yeni başlayan çocuğa yapılan bir başka hatalı yaklaşım ise her fırsatta okul hakkında konuşmaya çalışmaktır. İlk günler çocuk eve girer girmez “okulda bugün ne yaptın”,”okul nasıldı” gibi sorularla çocuğunuzu bunaltmayın. Çocuğunuz okul hakkında konuşmadıkça bu konuyu açmayınız. Ayrıca sürekli olarak okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu anlatmaya çabalamayınız. Bunu kendisinin fark etmesi için ona zaman veriniz. Okula başlayacağı ilk gün çok sevdiği bir oyuncağı yanında götürmesine izin veriniz. Çocuğunuzun okulla tanışacağı ilk günler kısa tutmak için gerekirse iş yerinizden izin alarak bu süreci çocuğunuz için en sağlıklı şekilde atlatmaya çalışınız.

 

                                                                                                                    Sevgilerle

                                                                                                                   HÜLYA TEKİN   

                                                                                                                    Okul Müdürü

| Geri Dön |

Rgb Team Logo