Çocuğunuzun Okul Öncesi Eğitime Başlaması Neden Önemli?

Çocuğunuzun anaokuluna başlaması onun için olduğu kadar siz ebeveynler içinde kabul edilmesi zor bir süreçtir. O, artık alışık olduğu ev ortamından, farklı bir sosyal ortamda bulunmaya doğru adım atacaktır.Bu zorlu sınavı geçtiğinde yaşıtlarıyla aynı ortamı paylaşarak; işbirliğini, kurallara uymayı, empati kurabilmeyi, kendi başına sorun çözebilmeyi, temel ihtiyaçlarını giderebilmeyi ve benzer birçok beceriyi kazanabilecektir.Okul hayatına güvenle başlaması ve eğitim hayatı boyunca başarılı olması için okul öncesi eğitimden yararlanması çok önemlidir.

Çocuk yuvaya giderek öncelikle düzenli yaşamayı öğrenir. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmayı, düzenli olarak kahvaltı yapmayı öğrenir. Arkadaşlık kavramı oluşur. Anne-babası dışında hayatında ki önemli kişiler listesine arkadaşları ve öğretmenleri eklenir. Başka insanlarla ilişki kurmayı ve sürdürmeyi öğrenir, iletişim becerileri gelişir. Yaşayarak ve deneyerek öğrenme fırsatı bulur.

Her tür bilgi grupla etkileşim halinde öğrenilir. Çocuğun tüm duyularına hitap eden zengin bir öğretim planı uygulandığı için bilgiler kalıcı olur, çocuk sürekli öğrenmek için heveslidir.

Okul öncesi eğitimin diğer bir önemi de çocukların gelişiminin takip edilmesidir.Gelişiminde bazı alanlarda sorun yaşanabilir, ileriki yaşlarda yaşanabilecek bazı problemlere ait ipuçları tespit edilebilir.Bu belirtileri fark etmenin ve izlenecek yolun ne olması gerektiğine karar verilmesi için çocuk yuvada düzenli olarak gözlenmeli ve takip edilmelidir.

Gamze Sifoğlu
Pedagog-Psikolojik Danışman

| Geri Dön |

Rgb Team Logo